Egy ideje ritkábban írok ide, a legelső kataliszt-blogba. De van mentségem: egy éve új blogot indítottam, a Kataliszt bakancslistája címűt. Abban már most mintegy 120 poszt található, tehát átlagban oda havonta tízszer írtam :) és amúgy is, szinte, vagy nem is szinte, a "bakancslista" a testvére ennek a legelső kataliszt-blognak, így egybe lehet őket számolni.
Sőt, elárulom, hogy dolgozom egy új blogon is, amiben külföldi zenei emlékhelyeket szeretnék bemutatni. ZENEVÁNDOR lesz a címe, hamarosan azt is elkezdem nyilvánosságra hozni. Szóval nem lazsálok, sőt!!!
Ditta fiatalon (playliszt.reblog.hu) |
De maradjunk a Kataliszt bakancslistájánál, amely magyar zenei emlékhelyekről szól. Nemrégen mutattam meg benne, hogy hol lakott az Egyesült Államokból özvegyen hazatért Bartókné Pásztory Ditta.
Ditta idősen: Reismann Marian felvétele (fotomuzeum.hu) |
Ezt egészítem most ki. A közelmúltban ugyanis a Zenetudományi Intézetben jártam, ahol remek kiállítást néztem végig Bartók feleségéről. Szerintem nemcsak kifejezetten zenekedvelőknek, bárkinek érdekes lehet, hiszen egy női sorsot mutat be relikviákon keresztül. Ezek között rengeteg divatcikk, ruha, kiegészítő is van, amelyekkel egy jó félszázadot magába foglaló, igazán látványos időutazást tehetünk. Szerencsére lehetett fényképezni (igaz, a világítás miatt nem a legjobbak lettek a képek, de azért nézhetők), így most ennek a kiállításnak a képeit ebben az első blogomban mutatom meg.
Pásztory Ditta (1903–1982) végrendeletében hagyatékának egy részét Voit Krisztinára (1940–2010), Bartók Béla húgának unokájára hagyta, aki – Bartók Dittának írt levelei kivételével – ezt a hagyatékot tartós letétként átadta a Zenetudományi Intézetnek.
A kiállítás a rendkívül gazdag tárgyi gyűjteményt mutatja be.
Mint a katalógus írja, különös értéket képviselnek Bartók személyes tárgyai és az egykori lakásaikat díszítő, népi hímzéssel készült textíliák és art deco iparművészeti tárgyak.
Bartók tárgyai |
Sokác szoknyából készült falvédő |
Kalotaszegi kötényből készült párnahuzat |
Kézi hímzésű falikép |
Zsolnayjuk is volt:
A hagyaték legnagyobb részét Pásztory Ditta ruhatára teszi ki, amely az 1920 körüli évektől az 1982-ig terjedő időszakot öleli fel (Bartók és Ditta 1923-ban házasodtak össze).
Előtte kukkantsuk meg a kislány és a fiatal lány Pásztory Dittát:
Fehérhímzéses csodák a fiatal Ditta ruhatárából:
Pamutvászon strandpizsama–együttes, 1940 körül:
Nagy számban láthatók a kiállításon az 1960-as és 1970-es évekből származó ruhadarabok ...
... valamint kalapok, cipők, kabátok, sálak, kendők, szemüvegek és
kozmetikumok.
Kiemelkedő fontosságúak a művészi pályát kísérő elegáns
fellépőruhák, cipők és különféle kiegészítők:
Bartók maga nem sokat adott a divatra. A minőséghez ragaszkodott, de egy-egy öltönyét évtizedekig is hordta (igaz, azokat lehetett is...). Agatha Fasset, Bartókék amerikai éveinek fontos tanúja írta le, hogy egyszer Dittával, ahogy ma mondanánk, "csajos" vásárlást terveztek, Ditta cipőt szeretett volna venni; mire Bartók megkérdezte, hogy minek, hiszen feleségének van cipője... Azért a hagyatékból ítélve, házasságuk alatt Ditta divat–ügyben a sarkára állhatott és úgy tűnik, Bartók is megértette, hogy egy nőnek szüksége van arra, hogy több cipője legyen, mint egy :)