Hát, akkor csapjunk bele, látogassuk meg közösen az első zenei emlékhelyet. Kezdésnek természetesen egy nagykanizsai jeles helyet választottam, ami szerepel tavaly ilyenkor megjelent, Nagykanizsa 100 zenei emlékhelye című könyvemben is. De mivel a könyv nem túl sok példányban látott napvilágot, úgy gondoltam, itt a blogon is csemegézek időnként belőle. Ezzel a választással egyúttal szeretnék népszerűsíteni egy olyan egyéniséget, aki nem volt muzsikus, halála mégis nagy űrt hagyott a magyar zenei életben.
Strém Kálmánnak hívták, zeneszociológus és hangversenyrendező volt és Nagykanizsán született. Városunk fő terén, egyik legszebb épületén látható emléktáblája, a pontos cím Erzsébet tér 11.
A nemes arányú klasszicista palotát 1820-ban egy termény nagykereskedő építtette, később a Nagykanizsa életében kiemelkedő szerepet betöltő gelsei Gutmann család otthona lett. Egyébként az 1860-as évektől, Gutmannék idejében pezsgő zenei élet folyt itt, erről még érdemes lesz mesélnem egyszer.
Kálmán Magda |
2005. november 27-én bekövetkezett hirtelen halálával egy korszak zárult le a magyar zenei életben. Szülőházát 2007. május 27-én emléktáblával jelölte meg a Magyar Haydn Társaság, amelynek alapítója volt. A portrédombormű Gerő Katalin alkotása. Azóta születésének évfordulóján minden évben megrendezik a városban a Strém Kálmán Emléknapot. Az első emléknapon nevét felvette a nagykanizsai Farkas Ferenc Zeneiskola ifjúsági vonószenekara. 2009 május végén, születésének hetvenötödik évfordulóján a Medgyaszay Házban felavatták bronz mellszobrát és az érdeklődők kezükbe vehették az életét és működését bemutató könyvet: Strém Kálmán – A hangversenyrendezés művésze.
6 megjegyzés:
Kedves Kataliszt!
Én is Móni nyomán jutottam el hozzád (velünk csinálja a laptopkonyhát).
Móni leírásában láttam, hogy Petrovics Emillel is jóban vagy. Aki... az apukámmal is, aki egyébként ugyancsak rengeteget tett a magyar zenei kultúra megőrzéséért (többek között Bartók-hagyaték ügyben), amíg amióta csak a Magyar Szerzői Jogvédő Hivatal igazgatója lett (azt hiszem, a '70-es évek végén). Csak kíváncsi vagyok, hogy vele kerültél-e valaha kapcsolatba: Dr. Ficsor Mihály a neve...
Amúgy pedig, én is követni foglak, nagyon tetszik az ötlet!
Üdv,
balogh-Ficsor Szilvi
Kedves Szilvi, én is hallottam Rólad Mónitól és már jártam a Laptopkonyhában is. Sajnos, édesapádat nem ismerem. Petrovics Emillel a régi televíziós vetélkedők idején kerültem kapcsolatba, ahol zsüritag volt, én meg játékos. A közelmúltban az a megtiszteltetés ért, hogy kétszer is járt Nagykanizsán és hosszasan elbeszélgethettem vele.
Örülök,hogy megkerestél!
Rendben, Kati, csak, gondoltam, megkérdezem!
Maradok hű olvasód!
Szilvi
:))
Miért vált a családja a holokauszt áldozatává?
Kedves Névtelen, zavarban vagyok, hogyan válaszoljak. Jó lenne tudni, hogy Ön nagyjából milyen életkorú, akkor megpróbálnék annak megfelelően.
Megjegyzés küldése